OFERTA W MIEŚCIE
   
ZGIERZ
WYBIERZ INNE MIASTO:

zadzwoń

+ 48 502 703 294

Odszkodowania za wypadki w rolnictwie

Wypadki w rolnictwie zdarzają się bardzo często. Niektóre są poważne, inne mniej, ale bez względu na to, jakie poniosłeś straty, masz prawo do odszkodowania. W jaki sposób się o nie ubiegać? Procedura jest skomplikowana, ale jeśli się poddasz, dostaniesz za mało albo nic. O odszkodowanie za wypadek w rolnictwie trzeba walczyć i będziesz w stanie to zrobić. Dowiedz się, co trzeba zrobić, żeby wypłata odszkodowania nastąpiła szybko, a jego wysokość była uczciwie obliczona.

Wypadki w rolnictwie to nic nowego

Rolnictwo nie jest bezpieczne. Praca z potężnymi maszynami, chemikaliami, nawet ze zwierzętami stwarza realne zagrożenie. Wiemy o tym, bo choć Zgierz nie jest typowo rolniczą gminą, to każdego roku obsługujemy sporą ilość spraw o odszkodowanie za wypadek w rolnictwie. Problem zawsze jest ten sam – albo wypłata jest zaniżana, albo organ ubezpieczeniowy w ogóle próbuje zrzucić odpowiedzialność za wypadek na poszkodowanego i nie wypłacić ani złotówki. Tymczasem, mimo coraz lepszych zabezpieczeń i coraz lepszego przygotowania rolników do pracy, wypadków wcale nie ubywa i coraz częściej wina leży w wadliwym sprzęcie lub błędnym oznakowaniu pojemników.

Czynników szkodliwych w rolnictwie nie brakowało nigdy. Dziś jednak odpowiedzialność się nieco rozmywa – sprawy o odszkodowania w rolnictwie są skomplikowane, ponieważ trudno jest ustalić przebieg zdarzeń i jednoznacznie ustalić winę. Nie jest to jednak nigdy zupełnie niemożliwe. W końcu udaje się ustalić, kto powinien zapłacić za straty poniesione przez rolnika w konkretnym zdarzeniu.

Zadbaj o odszkodowanie od pierwszych chwil

Punktem wyjścia do wysunięcia wniosku o odszkodowanie zawsze jest udokumentowanie strat i opisanie przebiegu zdarzenia. Często jest to sporym wyzwaniem, co wynika już z samej natury wypadków. Warto jednak przygotować na miejscu dokumentację fotograficzną, choćby telefonem, a także dość szybko opisać przebieg wypadku. Jeśli sam nie jesteś w stanie tego zrobić, poproś kogoś o pomoc. Warto również często wezwać na miejsce wypadku odpowiednie służby: właściwa pieczątka znacznie przyspiesza procedurę wypłaty odszkodowań.

Co jednak, jeśli trudno jest ustalić, kto powinien ponieść konsekwencje wypadku? Wtedy od razu warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w udzielaniu pomocy przy uzyskiwaniu odszkodowań. Jego wsparcie przyda się również później, jeśli okaże się, że wskazany podmiot albo nie poczuwa się do winy, albo chce wypłacić tylko symboliczne odszkodowanie. Z naszego doświadczenia wynika, że w okolicach Zgierza za wypadki w rolnictwie odszkodowania są zaniżone w 80% przypadków. Często jest to zaniżenie znaczne – trudno nad tym przejść do porządku dziennego. Warto w takich przypadkach, nawet kiedy już zaakceptowało się pierwszą propozycję firmy ubezpieczeniowej, poprosić o wsparcie prawne, dzięki czemu możliwe będzie wyrównanie wysokości zaniżonego odszkodowania. Oczywiście łatwiej będzie zrobić to od razu, ale pamiętaj, że nawet wypłata odszkodowania często nie zamyka sprawy.