OFERTA W MIEŚCIE
   
ZGIERZ
WYBIERZ INNE MIASTO:

zadzwoń

+ 48 502 703 294

Odszkodowania za wypadek przy pracy

Czy wiesz, że odszkodowanie za wypadek przy pracy należy ci się nie tylko za wypadek w miejscu pracy?. Jeśli chcesz dostać pieniądze, które ci się należą, to musisz najpierw poznać swoje prawa. Dziś nie ma dobrej atmosfery na mówienie o odszkodowaniach, ale u nas dowiesz się, kiedy naprawdę możesz zawalczyć o pieniądze tytułem odszkodowania za wypadek przy pracy. Przeczytaj, zrozum więcej, dowiedz się tego, o czym pracodawcy nie chcą mówić i co często jest powodem do zaniżenia odszkodowań.

W pracy jesteś czasem poza pracą

Wypadek przy pracy to pojęcie skrótowe, którego używa się po to, żeby nie bawić się w dość długie i skomplikowane opisy. Nie ma w tym niczego złego – użycie jednego terminu pozwala bowiem w tym przypadku opisać parę różnych sytuacji, ale musisz wiedzieć, jak to działa. Jeśli na co dzień pracujesz w Zgierzu, ale mieszkasz gdzieś indziej, to spędzasz sporo czasu na dojazdach. Zawsze, bez względu na to, skąd jedziesz, to jeśli jesteś w drodze do pracy lub po pracy jedziesz do domu, to za wszystkie wypadki na tej trasie też należy ci się odszkodowanie.

Drugi przykład: jeśli w Zgierzu jesteś tylko w delegacji, to również teraz każdy wypadek związany z wykonywaniem obowiązków służbowych, będzie kwalifikowany jako wypadek przy pracy. Nawet jeśli w Zgierzu tylko załatwiasz jakąś drobną sprawę, to jeśli robisz to w związku z poleceniem przełożonego – nadal jesteś w pracy.

Dlaczego tak trudno o odszkodowanie?

Wypadek przy pracy – lub w sytuacji równoważnej pracy, bo przecież już wiesz, że nie musisz być w tym czasie koniecznie w zwyczajnym miejscu pracy – to zwykle spore koszty. Nikt nie pali się do wypłacania pełnej kwoty. Zdarzają się nawet przypadki odmowy wypłaty odszkodowania za wypadek w drodze do pracy. To absolutnie niezgodne z przepisami i musisz w takich przypadkach rozpocząć działanie, które pozwoli ci uzyskać całą należną kwotę.

Pracodawcy często bagatelizują wypadki – nie sporządzają stosownej dokumentacji albo w ogóle ignorują pewne zdarzenia. Pamiętaj, że jeśli wypadek zdarzył się w związku z pracą, to masz prawo do odszkodowania niezależnie od tego, co na ten temat uważa pracodawca i czy prowadzi prawidłowo dokumentację. To jego problem. W żadnym razie błędy firmy nie odbierają ci prawa do odszkodowania.

Jeśli już dochodzi do wypłaty odszkodowań, prawie zawsze są one zaniżone. Powinieneś skorzystać z porady prawnika, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób możesz lepiej umotywować swoje roszczenia i co zrobić, żeby nie dać się wystrychnąć na dudka. Odszkodowanie należy ci się z mocy prawa, ale przepisy nie regulują wprost kwoty, jaką dostaniesz – to zależy od paru czynników, a nie wszystkie z nich są obiektywne. Zadaniem dla prawnika będzie uzasadnienie, że kwota, której się domagasz, nie jest wzięta z sufitu. Musisz udowodnić swoją szkodę, dlatego od początku zbieraj rachunki za leczenie i rehabilitację, dokumentuj wszystkie straty związane z wypadkiem, wtedy uda ci się uzyskać znacznie większe odszkodowanie za wypadek przy pracy.