OFERTA W MIEŚCIE
   
ZDUŃSKA WOLA
WYBIERZ INNE MIASTO:

zadzwoń

+ 48 502 703 294

Odszkodowanie za szkody majątkowe

Uszkodzenie lub kradzież mienia powodują wymierne straty. Odbudowanie stanu posiadania kosztuje, sama strata też często powoduje na przykład dodatkowe koszty związane z transportem albo utrzymaniem. Jeśli kiedyś ktoś ukradł ci rower, zniszczył płot lub zabrudził elewację, będzie należało ci się odszkodowanie. Bez pomocy prawnika trudno jednak będzie ci uzyskać maksymalną kwotę – zdecydowanie częściej otrzymasz tylko zaniżone propozycje.

Więcej niż oczywista strata

Prawo do odszkodowania majątkowego wynika wprost z Kodeksu Cywilnego. Osoba, która swoim działaniem lub zaniechaniem doprowadziła do powstania strat, jest zobowiązana do ich wyrównania. To piękny przepis, którego implementacja wymaga jednak olbrzymiego wysiłku i bardzo często dowodzi, że rzeczywistość nie działa zgodnie ze szczytnymi założeniami, którymi kierowali się twórcy tego zapisu. Odszkodowanie, kiedy już uda się ustalić, kto ma je wypłacić, często jest zaniżone. Kwota uzyskiwana z odszkodowań jest niska z kilku powodów. Przede wszystkim rzeczoznawca szacujący straty rzadko jest naprawdę bezstronny. Po drugie, może on jedynie przygotować kosztorys napraw albo wycenić ukradziony przedmiot, a to zawsze jest tylko przybliżeniem – lepszym lub gorszym – jego wartości. Po trzecie wreszcie, bardzo często pomija się kwestie strat pobocznych, których by poszkodowany nie poniósł, gdyby mu szkody nie wyrządzono. W Zduńskiej Woli od lat pomagamy w uzyskiwaniu odszkodowań majątkowych, więc wiemy, że najłatwiej jest to zrobić w przypadku, kiedy sprawca szkód miał ubezpieczenie OC. W pozostałych przypadkach to większe wyzwanie, ale brak ubezpieczenia nie może oznaczać braku odszkodowania.

Jak dbać o wysokość odszkodowań?

Ustalenie wysokiego odszkodowania nie jest zadaniem prostym. Bez względu na to, czy są to pieniądze, które zostaną wypłacone bezpośrednio przez sprawcę, czy przez jego ubezpieczyciela, wstępne szacunki strat praktycznie zawsze będą zniżone. To, co należy wtedy zrobić, to lepiej uzasadnić swoje roszczenia: przedstawić własne oceny, rachunki, czasem opinie innych rzeczoznawców oraz dokumentację fotograficzną. W zależności od typu szkody i jej wpływu na codzienne życie poszkodowanego, zbiera się też różne materiały mogące uzasadnić roszczenia z tytułu hipotetycznych szkód będących następstwami szkody pierwotnej. To jednak zawsze wartości w dużym stopniu szacowane i ocenne.

Już od strony praktycznej przygotowanie takiego mocno uzasadnionego wniosku bywa trudne, a użycie go czy to w postępowaniu przedsądowym, czy później w sądzie, wymaga zwykle też pewnej prawniczej wiedzy na temat przygotowywania wycen, ustalania odszkodowań i praktyki orzeczniczej w tym zakresie. Dlatego statystycznie większe odszkodowania otrzymują osoby, które w dochodzeniu swoich praw korzystają z pomocy kancelarii prawnych. Taka pomoc pozwala odkryć skuteczniejsze sposoby wpływania na firmy ubezpieczeniowe i sprawców wypadków, dzięki czemu cała procedura trwa krócej, a jej zakończenie jest bardziej satysfakcjonujące, choć w wielu przypadkach wystarczyłoby powiedzieć, że nareszcie jest uczciwe.