OFERTA W MIEŚCIE
   
ZDUŃSKA WOLA
WYBIERZ INNE MIASTO:

zadzwoń

+ 48 502 703 294

Odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za bezpodstawne zatrzymanie i niesłuszne skazanie ma wymiar symboliczny. Niestety również wysokość tych świadczeń bywa symboliczna, a walka o godziwe odszkodowanie dla kogoś, to doznał takiego szoku, wcale nie jest łatwa. Być może wiesz jak duży to problem. Pewnie więc nie pocieszy cię fakt, że nawet tutaj odszkodowania bywają znacznie zaniżone. Jest jednak nadzieja: dobre prowadzenie sprawy pozwala uzyskać więcej.

Gdzie tkwi błąd?

Jak to możliwe, że za tak poważne błędy, jak bezpodstawne zatrzymanie i niesłuszne skazanie, państwo nie chce ponieść odpowiedzialności? Przyczyn jest kilka. Nie zawsze sytuacja polityczna, na którą sądy nigdy nie są całkiem odporne, sprzyja przyznawaniu się do winy. Poza tym istnieją ograniczenia budżetowe, a jest też często powód natury proceduralnej. Wbrew pozorom bowiem kwestia odszkodowania za skazanie czy zatrzymanie nie jest prosta na gruncie formalnym. Jest to zresztą jeden z podstawowych powodów przemawiających za tym, żeby w podobnych przypadkach korzystać z pomocy prawników. Trzeba sprawnie posługiwać się dość skomplikowanym aparatem pojęciowym i odpowiednio budować wnioski, aby osiągnąć swój cel, a przeciętny człowiek nie ma nawet szczątkowej wiedzy, która pozwoliłaby przed sądem skutecznie wywalczyć uczciwe odszkodowanie.

Co trzeba zrobić?

Poza nawiązaniem współpracy z prawnikiem, trzeba przygotować się psychicznie. Całą procedurę będzie można podzielić na kilka elementów – trudniejszych, łatwiejszych, bardziej lub mniej oczywistych. Najprostsze jest zawsze uzyskanie odszkodowania. Żeby ustalić jego wysokość, wystarczy rachunek wystawiony przez prawnika i dokumenty potwierdzające dochód. Odszkodowanie ma bowiem pokryć tylko straty materialne związane z zatrzymaniem: wypłatę, na którą się nie zapracowało czy właśnie koszty pomocy prawnej w tamtym postępowaniu.

Zdecydowanie trudniejsze jest ustalenie wysokości zadośćuczynienia. To wartość czysto subiektywna, ponieważ ma pokryć straty moralne: stres i utrata dobrego imienia nie podlegają łatwemu przeliczeniu na złotówki. Tutaj trzeba więc solidnie uargumentować swoje żądania. Z oczywistych względów zadośćuczynienie za niesłuszne skazanie będzie wielokrotnie wyższe niż za bezpodstawne zatrzymanie, ale w obu przypadkach oczywistością jest, że nie może ono wynieść stu czy dwustu złotych, bo ta kwota będzie tylko jeszcze bardziej poniżającym dowodem niesprawiedliwości. Ile jednak powinno wynosić zadośćuczynienie za zatrzymanie? Właśnie to ma ustalić sąd, ale robi to na podstawie dokumentów przedstawionych przez poszkodowanego. I od ich klasy oraz wiarygodności będzie wiele zależało. Nadal będzie to ocena subiektywna, ale poprawnie przygotowany wniosek o wypłatę zadośćuczynienia umożliwia rozsądne odniesienie go do innych podobnych spraw, które nawet w niewielkiej Zduńskiej Woli nadal nie są przypadkami jednostkowymi.