OFERTA W MIEŚCIE
   
SIERADZ
WYBIERZ INNE MIASTO:

zadzwoń

+ 48 502 703 294

Odszkodowania za wypadek przy pracy

Czy w ostatnich kilku latach przydarzył ci się wypadek przy pracy? Jeśli tak, to najprawdopodobniej wysokość odszkodowania, które ci przyznano, jest zaniżona. Mówiąc wprost: ZUS pewnie nie chciał się z tobą podzielić tym, co ci się prawnie należy. Czy jednak wiesz, że możesz jeszcze zawsze odzyskać brakująca część odszkodowania albo – jeśli twoja sprawa dopiero trwa – zadbać o to, żeby w twoim przypadku nie doszło do zaniżenia?

Gdzie może dojść do naruszenia zasad?

Jeśli chodzi o odszkodowania za wypadek przy pracy lub równoważny mu, za szacowanie uszczerbku na zdrowiu i wypłatę świadczenia odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Cała procedura jest dobrze opisana i właściwie nie powinno dochodzić do jej naruszeń ocena uszczerbku, przemnożenie przez aktualną kwotę, wydanie decyzji wypłata odszkodowania. Tu naprawdę nie ma wielu miejsc, w których można doprowadzić do zaniżenia wysokości należnego odszkodowania.

Od lat pomagając w uzyskaniu odszkodowań mieszkańcom Sieradza, nauczyliśmy się, że zdecydowanie najczęściej do zaniżenia wysokości wypłaty dochodzi już na etapie diagnozy przez lekarza orzecznika. Choć na tych stanowiskach zatrudnieni są lekarze mający dobre opinie w swojej branży, to jednak sam fakt, że pracują dla organizacji, która ma później na podstawie ich decyzji wypłacać odszkodowania, znaczy więcej niż jakiekolwiek opinie. Zdarzają się oczywiście wyjątki, ale wielu orzeczników stara się dbać o dobro ZUS-u, a nie poszkodowanych w wypadkach i to jest powód zaniżonych wypłat za wypadki w czasie pracy.

Jak się bronić przed zaniżonymi odszkodowaniami?

Przepisy dają kilka możliwości, które można wykorzystać, żeby zadbać o uczciwe obliczenie odszkodowań. Przede wszystkim trzeba dostarczyć orzecznikowi całą niezbędną dokumentację. Bez niej, nawet mimo szczerych chęci, nie będzie on w stanie dokonać dokładnej oceny pogorszenia stanu zdrowia. Musi on przecież oszacować, w jakim stopniu do pogorszenia stanu zdrowia poszkodowanego przyczynił się sam wypadek, a w jakim współistniejące z nim choroby albo inne zdarzenia.

Bywa jednak i tak, że lekarz orzecznik nie zbada właściwie pacjenta, a w dokumentację tylko pobieżnie rzuci okiem. Wtedy istnieje duże ryzyko, że nie oceni właściwie skutków wypadku w pracy, więc odszkodowanie będzie zaniżone. Należy wówczas przygotować się do odwołania od decyzji ZUS-u. Taki dokument musi być właściwie przygotowany, ale nawet wtedy skargę rozpatruje instytucja, która popełnia – świadomie lub nie – błąd, dzięki któremu zyskuje.

Ostatnim krokiem jest droga sądowa. To już poważniejsze z prawnego punktu widzenia przedsięwzięcie, ale czasem jedyny sposób, żeby uzyskać prawidłowe oszacowanie wysokości odszkodowania. To wstyd, że o prawo zagwarantowane w prostej i oczywistej ustawie, trzeba czasem walczyć w sądzie, ale z doświadczenia wiemy, że w większości spraw rozstrzygnięcia są wydawane na korzyść poszkodowanych. To oznacza, że jeśli ZUS uparcie zaniża ci odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy, to jeszcze masz inną drogę postępowania.