WYBIERZ MIASTO:

zadzwoń

+ 48 502 703 294

Odszkodowania

Dlaczego prawnik może pomóc? Wielu poszkodowanych bardzo niechętnie i nieufnie podchodzi do możliwości skorzystania z pomocy prawnej w dochodzeniu roszczeń. Ludzie są przekonani, że skoro firma ubezpieczeniowa podpisała umowę, to się z niej wywiąże. Mało tego – nawet osoby, które poczuły się oszukane, rezygnują z walki o odszkodowanie, wierząc, że z korporacją ubezpieczeniową nie da się wygrać Niektórzy doszukują się nawet zmowy agencji ubezpieczeniowych. Przyczyna jest jednak znacznie bardziej prozaiczna. Ubezpieczyciele po prostu tracą na wypłacie odszkodowań i w związku z tym wcale nie zależy im na wypłacie maksymalnych kwot poszkodowanym. Polisa, warunki ubezpieczenia czy nawet same ustawy, które regulują kwestie ubezpieczeń i dochodzenia roszczeń są z konieczności bardzo ogólnikowe i abstrakcyjne. Sprowadzenie ich do poziomu konkretnego przypadku nie zawsze jest łatwe, a jeśli dochodzi do sporu sądowego, czy nawet ostrej wymiany poglądów poza sądem z firmą ubezpieczeniową, to można mieć pewność, że po stronie ubezpieczyciela pracują ludzie, którzy świetnie znają prawo i doskonale też wiedzą, jak wykorzystać je z korzyścią dla agencji. Jednak w tej walce można liczyć na większą symetrię.

Kiedy korzystać ze wsparcia prawnego?

Adwokaci wbrew pozorom mogą pomagać nie tylko na sali sądowej. W praktyce nie dochodzi do zbyt wielu sporów na wokandzie – to mogłoby zaszkodzić dobrej opinii ubezpieczycieli, więc ci są raczej skłonni iść na ugodę z poszkodowanym, co jednak nie znaczy, że będzie to łatwe. W przypadku skomplikowanych, nietypowych i w jakimkolwiek sensie niezwykłych wypadków, pomoc prawną warto zapewnić sobie już na etapie składania wniosku o odszkodowanie. Chodzi o to, żeby od razu właściwie przygotować wniosek. Nie należy się łudzić, że konsultanci ubezpieczyciela podpowiedzą cokolwiek, co mogłoby przyspieszyć procedurę albo zwiększyć wysokość odszkodowania. O ile jednak w przypadku najczęstszych i najbardziej typowych zdarzeń procedura jest bardzo standardowa i rzadko pojawiają się komplikacje, to kiedy w grę wchodzi wyższe odszkodowanie, a sam przypadek nie jest najbardziej szablonowy, to już wróży kłopoty. Prawnik pomoże także w sytuacji, w której poszkodowany ocenia, że wysokość wypłaconego odszkodowania została zaniżona. Najczęściej na tym etapie wyczerpują się podstawowe sposoby dochodzenia roszczeń i trzeba sięgnąć po coraz częściej wykorzystywane możliwości ponownego rozpatrywania spraw. Agencje ubezpieczeniowe jednak wcale tego nie ułatwiają, a i podstawowe przepisy nie są do końca jasne, stąd dobry prawnik, który w tematyce ubezpieczeń orientuje się idealnie, jest niemal niezbędny.

Jak rozliczają się prawnicy w sprawach o odszkodowanie?

Tutaj dostępnych jest kilka modeli – w zależności od tego, jak klient umówi się z prawnikiem, może się cały koszt sprowadzać do pojedynczej opłaty (to dotyczy najczęściej porad i przygotowywania dokumentów), formę opłaty abonamentowej (stosowanej raczej rzadko i w zasadzie dość niechętnie) albo jako prowizję od uzyskanego odszkodowania. Ten ostatni model jest obecnie stosowany najczęściej, a patrząc od strony wizerunkowej nietrudno zrozumieć dlaczego – wszak taka konstrukcja jest dla prawnika najbardziej motywująca. Oczywiście nie warto myśleć wyłącznie w ten sposób – najlepiej będzie po prostu porozmawiać na ten temat z wybranym prawnikiem. To tym ważniejsze, że w przypadku różnych spraw można wypracować nieco inne modele opłat, choćby w zależności od rodzaju szkody, charakteru zdarzenia czy przewidywanego stopnia skomplikowania sprawy. Co do zasady jednak są to relatywnie niskie kwoty w stosunku do odszkodowań, jakie można dzięki prawnikom uzyskać – te są wyraźnie większe niż średnie odszkodowanie, które z własnej woli wypłaca agencja ubezpieczeniowa. A warto dodać, że problem dotyczy w równej mierze wszystkich ubezpieczycieli i żadna z agencji na razie nie może zostać postawiona za wzór, natomiast nasze biuro coraz częściej jest przedstawiana jako najlepsza w walce z nieuczciwymi ubezpieczycielami. Sądząc po opiniach naszych klientów – słusznie.