OFERTA W MIEŚCIE
   
ŁOWICZ
WYBIERZ INNE MIASTO:

zadzwoń

+ 48 502 703 294

Odszkodowania za wypadek przy pracy

W Łowiczu jest tylko paru dużych pracodawców. Większość firm to małe i średnie przedsiębiorstwa. Łączy je natomiast jedno: w jednych i w drugich zdarzają się wypadki przy pracy. Jeśli taki przydarzył się i tobie, to musisz mieć świadomość, że w takich przypadkach automatycznie nabywasz uprawnienia do odebrania odszkodowania za wypadek przy pracy. Praktyka prawna jednak pokazuje, że masz spore szanse na to, że twoje odszkodowanie było zaniżone.

Czy każdy wypadek kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania?

Niestety nie. Aby ograniczyć ilość zgłaszanych wniosków, ustawodawca zdecydował się wprowadzić pewne ograniczenia. Wymogiem podstawowym jest doznanie trwałego albo przynajmniej długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Dotyczy to jednak ubezpieczeń ustawowych, a warto dodać, że dziś wiele firm w Łowiczu ma wykupione dodatkowe ubezpieczenia, również sami pracownicy mają prawo ubezpieczyć się we własnym zakresie i umowy tych ubezpieczeń mogą być skonstruowane w dość dowolny sposób. Niektóre z nich przewidują odszkodowania również za uszczerbek krótkotrwały, jeśli wpływa on na możliwość wykonywania pracy. Mimo tego jednak, że takie zapisy wydają się korzystne dla pracowników, to w praktyce często dochodzi do sztucznego zaniżania wysokości wypłacanych odszkodowań. To o tyle zrozumiałe, że firmy ubezpieczeniowe nie są skłonne oddawać wpłaconych w postaci składek pieniędzy. Umowa jednak pozostaje umową – w każdym przypadku ma się prawo do uczciwego oszacowania zadośćuczynienia.

Jak walczyć o odszkodowania za wypadek w pracy?

Wypadki w czasie pracy są zwykle dość dobrze udokumentowane: są ich świadkowie, często można też poprosić o zabezpieczenie nagrań z monitoringu. Nie zawsze jednak można zgromadzić tak kompletną dokumentację. Warto więc wtedy przynajmniej ogólnie opisać sytuację, aby później mieć się do czego odwoływać, by uzasadniać swoje roszczenia. Drugim krokiem jest ocena przez lekarza, jak poważne są obrażenia odniesione w czasie wypadku. To właśnie na tym etapie często dochodzi do nadużyć lub pomyłek. Poszkodowany nie zawsze zgłasza wszystkie dolegliwości, ich współwystąpienie biorąc za przypadkowe lub nieistotne, a i niektórzy lekarze nie działają do końca zgodnie z zasadami swojego zawodu. Ich ustalenia są jednak kluczowe, ponieważ na podstawie przygotowanych szacunków ubezpieczyciel oblicza należną kwotę.

Jeśli odszkodowanie jest zaniżone, to najczęściej dlatego, że lekarze nie ocenili poprawnie skali problemu. Rzadziej zdarza się, że mając poprawne oszacowania, firmy ubezpieczeniowe lub państwo decydują się zaproponować poszkodowanym niższe kwoty, czasem naruszając ramy umowy. W obu scenariuszach od zaniżonej wyceny można się odwoływać, ale żeby zrobić to skutecznie, trzeba spełnić kilka warunków formalnych, a później dobrze uzasadnić swoje roszczenia. Choćby tylko dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika – będzie on wiedział, od czego zacząć walkę o sprawiedliwe obliczenie należnego odszkodowania, a także co zrobić, jeśli walka nie będzie szła po myśli klienta.