OFERTA W MIEŚCIE
   
ŁÓDŹ
WYBIERZ INNE MIASTO:

zadzwoń

+ 48 502 703 294

Odszkodowania za wypadki w rolnictwie

Każdego roku w rolnictwie dochodzi do tysięcy wypadków. Niektóre z nich nawet nie są zgłaszane – skręcenia, zwichnięcia czy stłuczenia. Głośno robi się właściwie tylko o wypadkach śmiertelnych, których na szczęście nie ma wiele. Zdecydowana większość spraw o odszkodowanie za wypadek w rolnictwie dotyczy zdarzeń o pośrednich konsekwencjach: poważniejszych urazach, niekiedy połączonych z wymuszonym odejściem od codziennych zadań. Czynników ryzyka w każdym gospodarstwie rolnym są dziesiątki – nie przed każdym wypadkiem można się zabezpieczyć, choć przedstawiciele firm ubezpieczeniowych często starają się właśnie na brak zabezpieczeń zrzucić winę za wypadek. W naszej kancelarii mamy świadomość, że są takie sytuacje, którym daje się zapobiegać, ale jest też wiele takich, które są całkowicie niezależne od świadomych działań. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie zbyt słabych zabezpieczeń też nie zawsze wyłącza odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej. Umowy o ubezpieczenia od następstw wypadków w rolnictwie są dość skomplikowane, a do tego osadzone w niekoniecznie przejrzystych przepisach. Ich analiza wymaga sporego doświadczenia – wiemy, ponieważ pierwsze sprawy z tego zakresu też wymagały od nas wielkiego zaangażowania. Dziś jesteśmy bogatsi o liczne doświadczenia i umiemy działać szybciej.

Odszkodowanie za wypadek po prostu się należy

W praktyce tylko niektóre powody wyłączenia odpowiedzialności za wypadek mają większe znaczenie. Większość, nawet jeśli może wpłynąć na zmniejszenie wyceny szkód, to jednak nie może stanowić podstawy do całkowitego odrzucenia roszczeń poszkodowanych. Wszystko jednak zależy od brzmienia umowy ubezpieczeniowej. Generalnie jednak obowiązki tutaj są dwa: ubezpieczonego, który musi regularnie odprowadzać ustaloną składkę, i firmy ubezpieczeniowej, która zobowiązuje się do wypłaty uczciwie obliczonego odszkodowania w najkrótszym możliwym terminie. W praktyce jednak często to poszkodowany musi dodatkowo znosić uciążliwości związane z przedłużającym się okresem przygotowywania decyzji o odszkodowaniu. Presja, jaką mogą na firmy ubezpieczeniowe wywierać prawnicy, często pozwala nie tylko na podniesienie kwoty przyznawanego odszkodowania, ale także na wyraźne skrócenie czasu potrzebnego na zamknięcie postępowania. Jest to ważne, ponieważ odszkodowania za wypadek w rolnictwie bardzo często są niezbędne w celu uzyskania należytej pomocy medycznej i późniejszej rehabilitacji, której NFZ nie zapewnia na odpowiednio wysokim poziomie.

Prawnik musi być pod telefonem

Sprawy o odszkodowania za wypadek w rolnictwie rzadko są krótkie i proste. Najczęściej w czasie ustalania okoliczności wypadków firmy ubezpieczeniowe potrzebują dostarczenia nowych materiałów i dokumentów. Prawnicy z naszej kancelarii często pomagają swoim klientom w zdobyciu potrzebnej dokumentacji i poprawnym przygotowaniu wniosków do ubezpieczyciela. To ważne, ponieważ lepiej przygotowane wnioski są rozpatrywane szybciej – nie trzeba ich uzupełniać i rozbudowywać. Poza tym prawnicy mogą powoływać się na dodatkowe przepisy, jeśli umowy ubezpieczeniowe byłyby nieprecyzyjne – to się cały czas zdarza, choć zdecydowanie nie powinno. Nasze doświadczenie pokazuje, że odszkodowania za wypadek w rolnictwie często są trudne do uzyskania. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe – po prostu trzeba umieć umotywować swój wniosek i tak pokierować sprawą, aby firma ubezpieczeniowa wypłaciła odszkodowanie w pełnej wysokości. Niestety – obecne prawo nie chroni wystarczająco poszkodowanych. Aby tę ochronę sobie zapewnić, trzeba często wykorzystywać różne przepisy i różne akty prawne, a tych przeciętny człowiek nie zna. Po wypadku nie ma czasu na zastanawianie się – szybciej złożony wniosek to możliwość szybszego uzyskania odszkodowania, dlatego nie warto rezygnować ze wsparcia prawnego. Nie kosztuje ono zbyt wiele, a może pomóc w uzyskaniu tego, co się poszkodowanemu po prostu należy.