OFERTA W MIEŚCIE
   
ŁÓDŹ
WYBIERZ INNE MIASTO:

zadzwoń

+ 48 502 703 294

Odszkodowania za wypadek komunikacyjny

Popularne, czyli drogie? Z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych właśnie wypadki komunikacyjne generują największe koszty. Doskonale zdajemy sobie sprawę także z tego, że właśnie składki obowiązkowego OC dla wielu z nich stanowią podstawowe albo prawie jedyne źródło dochodu. Zauważamy od lat, że TU coraz silniej działają na rzecz ograniczania wysokości odszkodowań: ignorowanie pewnych cech szczególnych zdarzeń losowych, błędne interpretacje dowodów i przedstawionych faktów, proponowanie wypłat odszkodowań według zaniżonych szkód – to wszystko praktyki, na które codziennie skarżą się nasi klienci. Odszkodowania za wypadki komunikacyjne są jednymi z najczęściej przez nas obsługiwanych, ponieważ właśnie tu w grę wchodzą największe pieniądze. Jednocześnie nie zawsze jest jasne, jak ocenić pewne specyficzne szkody. Pomoc prawnika, który potrafi wytrącić dobrze wyglądające, ale błędnie przygotowane argumenty z rąk towarzystwa ubezpieczeniowego jest często nieodzowna. Ze spraw naszych klientów wynika także jasno, że problemem jest również uzyskanie odszkodowania w pełnej wysokości za śmiertelne wypadki komunikacyjne. To materia jeszcze delikatniejsza, w której skuteczność musi iść w parze ze zrozumieniem. Niestety, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie akceptują tej prawdy.

Dlaczego ubezpieczyciele nie chcą płacić?

Firmom ubezpieczeniowym zależy na wypracowaniu zysku. A to oznacza, że każde wypłacone odszkodowanie w istocie stanowi stratę. Niezależnie od tego, jak zręcznie zostanie to ubrane w słowa, jako prawnicy wiemy, że drugie dno skrywa właśnie tę prawdę. Dla agencji ubezpieczeniowych, które obsługują setki i tysiące spraw o odszkodowania za wypadek komunikacyjny każdego dnia, wypłata odszkodowań oznacza gigantyczne wydatki. Dlatego część środków ubezpieczyciele przeznaczają na wdrożenie procedur, które pozwalają na zaniżanie wysokości odszkodowań. Prawnicy, którzy znają przepisy, w których ramach muszą działać firmy ubezpieczeniowe, potrafią zdemaskować większość przypadków. Ubezpieczyciele częściowo wręcz przyzwyczaili się już do tego, że w ich interesie leży najpierw zaproponowanie zaniżonego odszkodowania, a dopiero, jeśli klient zaprotestuje, ewentualna korekta jego wysokości, choćby nawet trzeba to powtórzy kilka razy. Dzięki wsparciu prawnemu cała procedura zdecydowanie się skróci i z większym prawdopodobieństwem zakończy się zwycięstwem poszkodowanego.

Jak pomaga prawnik w sprawach o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Pozornie procedura zgłaszania szkody jest dość prosta. W praktyce jednak należy pamiętać, że każde zdarzenie jest inne. Prawnik może podpowiedzieć, jakie dodatkowe dokumenty dołączyć do wniosku, aby lepiej go uzasadnić i uzyskać maksymalne odszkodowanie. Na tym etapie najczęściej wsparcie sprowadza się zresztą do porady, bo sama procedura jest sformalizowana i zarządzana przez pracowników TU. Może się jednak okazać, że mimo doskonałej dokumentacji, ubezpieczyciel i tak będzie zwlekał z uznaniem niektórych szkód lub zakwestionuje roszczenia. Wówczas wsparcie prawnika będzie potrzebne, aby się od niekorzystnej decyzji odwołać i dodatkowo umotywować odwołanie. Gdyby jednak i na tym etapie ubezpieczyciel zakwestionował roszczenia, trzeba skorzystać z nieco bardziej skomplikowanych sposobów dochodzenia swoich roszczeń – w skomplikowanych przypadkach może się to oprzeć nawet o wokandę sądową, ale znacznie częściej procedura kończy się szybciej i odszkodowanie za wypadek komunikacyjny (niekoniecznie śmiertelny – każdy) jest wypłacane w pełnej wysokości i w terminie, który satysfakcjonuje poszkodowanego.

To ważne – pomoc prawna może wpłynąć na sposób sformułowania roszczeń i przedstawienia żądań o odszkodowanie. To zaś stanowi dla TU podstawę do wyceny szkód, a więc już na pierwszym etapie, niewłaściwie obsługując wniosek i zgłoszenie szkody, można skomplikować procedurę i zmniejszyć szansę na wypłatę pełnego odszkodowania. Pomożemy Państwu w taki sposób przeprowadzić całą sprawę, aby ubezpieczyciel nie miał podstaw do oddalenia wniosku.