OFERTA W MIEŚCIE
   
GŁOWNO
WYBIERZ INNE MIASTO:

zadzwoń

+ 48 502 703 294

Odszkodowanie za szkody majątkowe

Szkody na mieniu zdarzają się często. W Głownie ich przyczynami są zwykle akty wandalizmu, zdarzenia drogowe czy nieuwaga użytkowników wspólnej własności. Jest spora szansa, że i ty kiedyś poniosłeś straty właśnie w ten sposób. Czy wynagrodzono ci je odpowiednim odszkodowaniem? Najpewniej nie – być może dostałeś jakieś pieniądze, ale prawie na pewno było ich mniej, niż ci się należało. Dopiero od niedawna możesz skutecznie walczyć o uczciwe odszkodowanie.

Jak ustala się wielkość szkód i za co się płaci?

Podstawowa kwestia, którą porusza się dziś przy omawianiu odszkodowań za szkodę na mieniu to nie odszkodowanie za rzeczywistą utratę wartości. To jest dość proste i tutaj, jeśli dochodzi do błędów w szacowaniu wartości, to są one zwykle mniejsze. Dużo trudniej jest bowiem oszacować wysokość odszkodowania za szkody, które powstały jako następstwo zniszczenia czy zaboru mienia. I znów – jeśli chodzi o kradzieże, to sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, bo złodzieje nie mają zawodowego OC, więc muszą szkody pokryć z własnej kieszeni po tym, jak skaże ich sąd. Większość przypadków szkód majątkowych to jednak następstwa zdarzeń drogowych – często nawet dość niepozornych jak szkody parkingowe lub kolizje z nieruchomymi obiektami w pasie drogowym. Jeśli kierowca uszkodzi rower lub samochód poszkodowanego, to ten ostatni traci możliwość swobodnego przemieszczania się i tu rodzi się problem. Ile ta możliwość była dla niego warta? O ile biedniejszy stał się dlatego, że nie miał tego roweru albo samochodu? To trzeba ustalić, a jedynym możliwym tego sposobem jest… zgadywanie. Oczywiście, że używa się w tym kontekście pojęć „szacowanie” czy „ocena”, ale w istocie jest to próba mniej więcej racjonalnego odgadnięcia wartości. Czy na pewno?

Zaniżanie odszkodowań

Zaniżanie odszkodowań ani nie jest polską specjalnością, ani nie ogranicza się do przypadków szkody majątkowej. W zasadzie nie jest to nawet najczęściej proceder prawnie niedopuszczalny – po prostu szacunki wykonywane przez firmy ubezpieczeniowe są bardzo, bardzo ostrożne. Od strony formalnej nie można im niczego zarzucić, ale wiadomo, że gdzieś tam w tle tych oficjalnych wycen jest też troska o akcjonariuszy. Poszkodowany więc najczęściej musi w swoim zakresie zadbać o rzetelną wycenę szkód. Jak może to zrobić? Przede wszystkim nawiązując współpracę z prawnikiem, który będzie w stanie poprowadzić sprawę dalej, gdyby najprostszy sposób zawiódł. Co do samych szacunków, to poszkodowany może poprosić o przygotowanie wyceny przez wybranego przez siebie rzeczoznawcę, może również o wykonanie szacunków poprosić osobę wpisaną na listę biegłych sądowych. Poza tym, żeby uniknąć zaniżenia odszkodowania, trzeba przeanalizować umowę ubezpieczenia – tego również nie warto robić bez prawnika, ponieważ język takich dokumentów do prostych nie należy i często wykorzystuje pojęcia, które w zakresie prawa mają nieco inne znaczenie niż potocznie. Dopiero mając po swojej stronie rzeczoznawcę i wiedząc, jak ma działać ubezpieczenie, uda się przygotować mocną dokumentację i wygrać sprawę o maksymalne ubezpieczenie.